По празниците ново покачување на горивата во Македонија

588
0
SHARE

По божиќните празници нова цена на горивата во Македонија. Регулаторната Комисија за енергетика утре ќе ја донесе одлуката, две недели по последната мерка со која горивата поскапеа за половина денар по литар.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 66,50 денари по литар, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 е 68,00 денари.

По последното зголемување на цената на дизелот од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата. Така новата цена на Еуродизелот на 1 јануари изнесува 58,5 денари за литар.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here