По убедливиот пораз грчкиот премиер Алексис Ципрас поднесе оставка

1692
0
SHARE

По убедливиот пораз на денешните европски избори, грчкиот премиер Алексис Ципрас поднесе оставка и објави предвремени избори наредниот месец.

Ваквата одлука на Ципрас, доаѓа откако лидерот на Неа-Демократија, Мицотакис побара оставка од премиерот и предвремени избори.

Според досега преброените гласови, Нова демократија има 32,08 проценти, СИРИЗА 24 проценти, Движење на промена 7,8 проценти, Комунистичка партија на Грција 5,5 проценти, Златна зора 4,9 проценти, Грчко решение (Велопулос) 4,01 процент, Мера25 (Варуфакис) 2,9 проценти, додека останати партии освоиле 17,86 проценти.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here