Почина актерот Небојша Глоговац (48)

465
0
SHARE

Актерот Небојша Глоговац (48), почина утрово на Институтот за онкологија неофицијално потврди “Блиц” . 

Aктерот Небојша Глоговац на 30 јануари оваа година беше итно примен во болница во Белград поради сериозни здравствени проблеми.

Потоа беше откриено дека Глоговац е сериозно болен и дека неговата здравствена состојба е сериозна. Пред 10 дена тој бил преместен на Институтот за онкологија. Каде и почина

Кој беше Небојша Глоговац?
Небојша Глоговац е роден на 30 август 1969 година во Требиње. Кога имал само седум години, се преселил со своето семејство во Панчево.

Се до своето запишување на Академијата за глума не ни претпоставувал дека ќе стане актер , ниту, пак,имал некој голем интерес за кино проекциите како мал.

На приредба во чест на Свети Сава за прв пат рецитира песна која ја научил на памет, при што многу им се допаднал на публиката, што било причина Мика Алексиќ да го повика во РТС.

– Отидов по инерција, бидејќи никогаш не мислев дека ќе се бавам глума, и не бев многу заинтересиран ниту пак за филм или театар и јас не се разберив дали тоа што го кажува еден актер го смисислил сам или некој му го напишал – еднаш рече Глоговац.

По завршувањето на средното училиште, тој се запишал на психологија на Факултетот за уметности, но по две години, на барање на крајот на Миленко Заблачански, се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Владимир Јевтовиќ. Студираа заедно со Наташа Нинковиќ, Воин Чецковиќ и Сергеј Трифуновиќ.

Првиот филм на кој се појави беше “Вуковар, приказна”, каде што го играше ликот на војникот Фадил. Прва главна улога беше во филмот “убиство со предумисла”, каде што толкува ликот Богдан. Потоа следуваат водечката улога во “Бес”, “Буре барут” се стекна со голема популарност во серија “Фамилијарно богатство”, во која игра со Златко Гавриловиќ.

– Постојат фази во животот, кога еден човек доаѓа во дилема дека му е доста од она што тој го прави, бидејќи животот крши некои илузии. Тоа ми се случи на мене неколку пати размислував за да се откажам од глума, да видам дали би можел да се бавам со нешто друго, или да најдам некој друг извор на приход, а со глума да се бавам чисто заради задоволство – рече Небојша Live.info Требиње.

Успехот на актерството, што тој го постигна, беше ветерот во грбот да остане во оваа професија. Тој има добиено многу награди, како што се “Златна арена” награда на театар во Југословенско драмска сцена, Награда Зоран Радмановиќ, Стериина награда за достигнување во глума и други.

Тој одби да глуми во филмот Анџелина Џоли “Во земјата на крв и мед”. Тој брзо сфатил дека тоа е уште еден проект во кој Американците ќе ни кажат како изгледала војната.

– Агентот Боб ме замоли да одам во аудиција во Лондон за филм. Тој рече дека ќе добијам страница со дијалозите таму. Сепак, кога ќе побарав да ми испрати приемрок од сценариото, тој вешто избегнуваше и тврдеше дека ниту еден од потенцијалните актери не може да знае она што е напишано во сценариото. Оваа мистерија за мојот проект веќе беше иритирачка. Им реков: Еј момци, ајде да се влезе во суштината на војната за да се избегне шаблонот како еден луд и заебан лик сите ќе ги убие, додека другите седат со скрстени раце – рече Глоговац.

Во богата кариера тој има играно и многу осетливи улоги, како хомосексуалец и трансвестит во новиот филм на Рајко Грлиќ “хрватскиот устав” и улогата на Вукан Немањиќ во серијата “Немањци раѓањето на Царството”, која почна да се емитува на РТС на 17 февруари.

Тој беше оженет и имаше две брака од кои има три деца, синовите Габриел и Милош и ќерка Сунчица.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here