Попладне почнува неколкудневно невреме со пороен дожд и грмежи

310
0
SHARE

Времето денеска ќе биде променливо облачно со засилен ветер, a попладне, почнувајќи од запад, ќе биде проследено со локални и поројни врнежи од дожд и грмежи.

Како што соопштија од Управата за хидрометеролошки работи, под влијание на серија влажни бранови утре попладне и во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд од над 50 л/м2.

Поради тоа, од Министерството за земјоделство апелираа да се преземат превентивни мерки за зацврстување на пластениците и другите конструкции, да се расчистат одводните канали за полесно одлевање на површинските води и заштита од нив.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here