Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше на обраќањето на претседателот Иванов во Собранието, можен прекин на бојкотот

576
0
SHARE

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше на обраќањето на претседателот, Ѓорѓе Иванов, пред Собранието, откако неколку седници претходно го бојкотираше парламентот во знак на протест против притворите за нивните колеги, осомничени за настаните од 27-ми април.

На пратеничките клупи седна и довчерашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е сега пратеник. Координатор на пратеничката група е Влатко Ѓорчев, откако Илија Димовски се повлече од оваа позиција.

Пратеницитена ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да одлучат дали ќе се вратат во Собранието или ќе продолжат со бојкотот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here