ПРАТЕНИЦИТЕ ОД “ЖИВ ЗИД” ГЛАСАА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

2452
0
SHARE

Пратениците на политичкото движење „Жив Зид“ од Хрватска, чиј лидер е пратеникот Иван Пернар денес гласаа против пристапниот протокол на Македонија во НАТО, со објаснување дека одлукта за менување на уставното име и приклучување во НАТО алијансата е спротивна на одлуката на Македонските граѓани

Од „Жив Зид“ додаваат дека недемократскиот начин на кој е протуркана ратификацијата на договорот од Преспа е дополнителна причина.

На седницата не беше присутен пратеникот и лидер на „Жив Зид“ Иван Пернар, кој за „Инфомакс“ додаде дека и тој ќе гласал против и кога би бил присутен.

Пернар беше силен поддржувач на бојкотот за време на референдумот, кога беше и гостин во студиото на „Инфомакс“.

Извор Инфомакс

Прва сезона, прва емисија „Без Цензура“ со Иван Пернар

Прва сезона, прва емисија „Без Цензура“ со Иван Пернар @Ivan Pernar Ivan Pernar

Posted by infomax.mk on Tuesday, September 25, 2018

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here