Притвор и за Богдан Илиевски, познат како Бетмен Велит

1164
0
SHARE

Уште еден од организаторите на протестите за Заедничка Македонија доби 30 дневен притвор.

Богдан Илиевски исто така се терети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста според членот 313 од Кривичниот закон за настаните од Собранието на Република Македонија на 27 април кога беа нападнати пратениците од парламентарното мнозинство.

Меѓу оние на кои им е одредена мерка притвор се и  Митко Чавков, Игор Дурловски, Горан Ангелов – Ќосето, куќен притвор доби Борис Дамовски, како и службеничката од собранието Е.И.

За пратениците дополнително ќе заседава комисијата за одзимање на имунитетот

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here