Путин испрати контингент со руски специјалци во Венецуела

461
0
SHARE

Претседателот на Русија испрати војска во Венецуела што јасно укажува дека нема да ја дозволи најавената американска интервенција против Николас Мадуро да заврши како нападите во Југославија, Ирак, Либија…

Контингент со руски специјалци и со 35 тони борбена опрема пристигнаа викендов во Каракас.

Оваа акција, како што велат експертите, претставува јасна и осрта порака на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе и помогне на Венецуела и на нејзиниот претседател Николас Мадуро во случај ако се слулчи најавуваниот американски напад.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here