Русија ќе го замрзне Преспанскиот Договор

1683
0
SHARE

Поранешниот министер за одбрана и вицепремиер на грчката влада
Панос Каменос очекува Руската Федерација да ја замрзне примената на Преспанскиот договор Каменос смета дека “замрзнувањето” ќе се случи откако официјална Москва ќе го изложи својот став за договорот меѓу Македонија Грција пред Советот за безбедност на Обединетите нации.

Каменос во изјава за грчките медиуми е оптимист дека Преспанскиот договор ќе биде
блокиран по уште една основа.

За лидерот на “Независни Грци” договорот може да пропадне затоа што Бугарија има
сериозни забелешки кои што се поврзани со именувањето на јазикот на Северна
Македонија како “македонски”.

Каменос важи за близок на високи руски верски и политички претставници
вклучително и на претседателот Путин

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here