Русковска нема да бара полицијата да ги следи Трајко Вељановски и Љупчо Димовски

264
0
SHARE

Вилма Русковска шефицата на организиран криминал нема да бара полицијата да ги следи Трајко Вељаноски и Љупчо Димовски на кои Собранието не им го одзема имунитетот. Русковска не ги коментираше постапките на пратениците, а истрагите ќе продолжат со тоа што двајцата осомничени имаат право да се бранат од слобода.

До сега во судот нема пристигнато никакво известување од Собранието, ниту дека не му го одзеле имунитетот на Вељаноски, ниту за Димовски за кого процедурата во Собранието почна уште на втори февруари.

Обвинителството може да бара притвор и доколку подигне обвинение по што ќе треба да се повтори целата процедура за имунитетот, но Русковска не открива што понатаму.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here