Салвини: Најголеми непријатели на ЕУ се нејзините сегашни лидери

443
0
SHARE

Ова го изјави лидерот на десничарската партија Лига на Италија , Матео Салвини пред почетокот на самитот на европските националисти од 11 држави , без Унгарија.

Националистите за кои секоја година гласаат се повеќе граѓани од земјите на ЕУ, утре ќе се соберат на самит во Милано . Самитот се одржува во екот на изборната кампања за Европскиот Парламент , што ќе се одржат по една недела.

Покрај вицепремиерот на Италија , Салвини , на присутните ќе им се обрати и лидерката на француските националисти ,Марин ле Пен.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here