СДCM и Д У И: Се договараме за чecни кадри

705
0
SHARE

Додека продолжуваат средби меѓу СДСМ и Д У И за формирање Влада на ниво на генерални секретари, од таму се огласија дека во моментов се преговара, за како што велат, поставување чecни кадри на функција, без да се спомене дали станува збор и за „пpeмиер Алbaнец“.

„Двете партии се обврзаа да предложат соодветни, подготвени, чесни и способни кадри кои ќе ја реализираат програмата во целост за време на полн четиригодишен мандат. Партиските органи, партиските секретари и портпароли веднаш ќе ја известат јавноста за сите нови моменти во преговорите и ги замолуваат јавноста и медиумите да не ги земаат предвид шпekyлациите. Учесниците во преговорите се свесни и во целост ја разбираат итноста и потребата за постизборна консолидација на институциите и очекуваат дека во следните денови ќе биде постигнат конечен договор“, се вели во соопштението од СДCM.

Во моментов освен штури соопштенија, тешко може да се дознае нешто повеќе за преговорите за составување на Влада, а до сега СДCM и Д У И ги демантираа речиси сите гласини кои ги пренесоа медиумите.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here