CДCM: Просечната плата е зголемена за 7%

121
0
SHARE

„Успешните економски политики што ги креира и реализира СДCM даваат позитивни резултати и во време на најтешката глобална здравствена и економска криза, предизвикана од пандемијата со коронавирусот.Просечната плата во државата на годишно ниво бележи раст од 7%, односно 1800 денари, покажаа официјалните податоци на државниот завод за статистика“, соопшти СДCM.

Според истиот извор, просечната плата во ноември 2019 година изнесувала 25.787 денари, а во истиот месец 2020 година е зголемена на 27.588 денари.

СДCM како одговорна партија посветено работи за подобар животен стандард за граѓаните, создавање услови за рестарт на економијата и уште побрз раст на платите, се вели во соопштението.

Макфакс

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here