СЕ ОДРЖА ТРЕТИОТ АЛПСКИ КУП ВО МАВРОВО

458
0
SHARE

Изминатиов викенд на ски терените во Маврово во организација на ски клубот Меденица се одржа третиот Алпски Куп “Меденица 2019”, во дисциплината велеслалом за деца од 8 до 16 години

Учество во ова натпреварување зедоа 98 натреварувачи од повеќе ски клубови од земјава.
Патеката ја поставија Иван Лесески, Никола Панчевски и Бранислав Лазаревски од ски клубот Меденица.
Младите учесниците се натпреваруваа во повеќе возрасни категории.
Натпреварот се одржува во рамките на Скијачката Федерација на Македонија, според правилата на ФИС и СФМ, како и правилникот за Детско скијање.

“Им благодариме на сите учесници, поддржувачи и посетители на третот по ред Алпски Куп “Меденица 2019″. Горди сме на фактот што овој куп од година во година има се повеќе натпреварувачи. Ќе настојуваме овој куп да премние во традиција”, изјавија од ски клубот Меденица.

Победници на третиот Алпски Куп „Меденица 2019“ по категории се:

У8 М
1. Калеников Бранко
2. Калеников Даријан
3. Абдулах Ата
У10 Ж
1. Грозданоска Деспина
2. Каленикова Јована
3. Пановска Сара
У10 М
1. Димовски Филип
2. Шикалески Мартин
3. Бошкоски Марио
У12 Ж
1. Милевска Ева
2. Костова Ева
3. Јовановска Марија
У12 М
1. Петрески Далибор
2. Гиноски Петар
3. Мустафи Омер
У14 Ж
1. Стојаноска Слаѓана
2. Селими Самие
3.
У14 М
1. Бошкоски Валентино
2. Симиќ Лука
3. Џон Марио
У16 Ж
1. Ѓорѓиеска Евгенија
2. Џон Антоанета
3.
У16 М
1. Лазарески Мирко
2. Анастасоски Влатко
3. Петков Владимир

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here