Се приближува Астероид кон Земјата, има шанси да се судри на 9 септември

769
0
SHARE

Европската вселенска агенција предупредува дека има шанси астероидот со дијаметар од 40 метри на 9 септември да удри во Земјата.

Се нарекува 2006 QV89 и можеби не се заканува да го уништи целокупниот живот на Земјата, но е повеќе од доволен да збрише цел еден град.

Од Европската вселенска агенција истакнуваат дека ударот би бил посилен од катастрофата во Чељабинск, кога во 2013 година експлодира метеор, при што беа повредени 1000 луѓе.

Шансите да нè погоди овој астероид се 1:7000, а од Агенцијата предупредуваат дека тоа е еден од објектите кој постојано треба да го следат бидејќи не се сосема сигурни во неговата патека.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here