Седницата одложена за во 15 часот. Ќе има нова средба Заев – Касами

278
0
SHARE

Почетокот на парламентарната седница каде треба да се гласа за уставните измени никако да започне. По вчерашното одложување, откажан е стартот и на денешното продолжение, кое беше закажано во 12 часот. По ново, пратениците треба да се соберат во 15 часот.

Се претпоставува дека станува збор за последни преговори за обезбедување двотретинско мнозинство, иако извори од власта тврдат дека веќе се обезбедени 80 пратеника што ќе гласаат „за“, па дури и ако нема договор со Беса на Билал Касами.

Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here