Шерон Стоун, жена борец: Мозочен удар во нејзината 43-та година и го уништи нејзиниот живот!

1174
0
SHARE

Американска актерка, режисер и поранешен модел Шерон Стоун го слави 61 роденден на 10 март!

Таа е родена во 1958 година во Мидвил, Пенсилванија. Живеела со мајка си, Дороти Марија, татко Џозеф, работник во локалната фабрика, постар брат Мајкл, помлада сестра Кели и помлад брат Патрик.

Ја сметаа за надарено дете, а таа почна второ одделение со само пет години. Таа го завршила своето средно училиште во Пенсилванија во 1975 година, а потоа се запишала на Универзитетот во Единбург. За време на студиите, таа аплицираше за Мис Каунти Краф Каунти, и победи. Како резултат на тоа, зеде учество во изборот на Мис Пенсилванија, каде што судиите беа воодушевени од неа и ја советуваа да започне кариера како модел, што таа го направи. Две години подоцна сфати дека сака да биде актерка, а не модел.

Таа почна на телевизија како актер во рекламирањето, по што таа се појави во филмот на Вуди Ален “Stardust Memories” со мала улога. Една година подоцна, дојде првата вистинска улога во хорор филмот Deadly Blessing. Сепак, таа доби голема популарност во филмот Total Recall во 1990 година, пишува Biography.org.

Во 1995 година, таа ја освои својата ѕвезда на булеварот на познатите, а во 2005 година таа беше именувана како “Офицер за уметност и сценарио” во Франција.

Многу актерки ги отфрлија бројните улоги поради разголените сцени, а Шерон тие улоги ја направија ѕвезда и го донесе статусот на секс симбол. Таа заработи милиони долари во повеќе од 100 филмски и телевизиски продукции и освои многу престижни актерски награди и уште повеќе номинации. Таа освои десет награди и 41 номинација, вклучувајќи ја и наградата Еми, Златен глобус и две награди за МТВ.

Ја објавија на насловните страници на скоро 300 списанија, а во 1986 година се фотографирала гола за магазинот Vogue, таа го повторила истото четири години подоцна за да го промовира филмот “Total Recall”. Гола позираше и пред фотографите на списанието Плејбој.

Во 1992 година списанието “People” ja постави на листата на 50-те најубави луѓе во светот, а магазинот “Empire” во 1995 година во 100 од најсексиpилните ѕвезди на историјата на филмот. Две години подоцна таа беше ставена на листата на првите 100 филмски ѕвезди на сите времиња. За неа беа снимени четири документарни филмови и беа напишани неколку биографии.

Мозочен удар на возраст од 43 години

Во 2001 година, Шарон доживеа тежок мозочен удар, од кој таа оздравуваше долго време. подоцна таа им откри на медиумите дека морала повторно да учи основни работи како што се зборувањето, одењето и пишување повторно. Овој настан значително влијаеше на нејзината кариера, бидејќи таа беше практично отпишана во Холивуд.

“Целиот мој живот беше избришан, ме гледаа како оштетена стока и избегнуваа да соработуваат со мене”, рече актерката, која потоа се повлече од глума и се посвети на негувањето на децата, заздравувањето од мозочен удар и разводот од новинарот Фил Браунштајн, со кого таа била во брак шест години, при што добила син.

Старателството на детето му било дадено на таткото од страна на судот, а актерката имала право само повремено да го посетува детето. Една година подоцна, таа посвои син, а подоцна и уште двајца.

Пред Бронштајн, три години, Шерон беше со продуцентот Мајкл Гринберг, на кој му го врати вереничкиот прстен со брза пошта.

Хуманитарна работа

Шерон Стоун е една од познатите личности кои се борат за мир низ целиот свет. Поради нејзината посветеност, таа ја доби Нобеловата награда за мир, а во 2013 година, Мировната награда за работа со луѓе кои страдаат од несакани ефекти. Шарон обезбеди средства за изградба на 28 училишта низ Африка.

А.Ј.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here