Шилегов: Потпретседателите на СДСМ не се разрешени, си поднесоа оставки

233
0
SHARE

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, кој како потпретседател на СДСМ вчера беше разрешен, вели дека треба да се разликуваат термините разрешен, сменет и дадено оставка.

„Јас со другарите, потпретседатели на СДСМ во текот на минатата недела ги понудивме нашите оставки и Централниот одбор ги прифати. Второ, уште пред почетокот на седницата на Централниот одбор кажав дека нашата задача е по победата на претседателските избори да креираме внатрепартиски политики кои ќе гарантираат таква иста победа на парламентраните избори, со цел во Македонија конечно да ги елиминираме простотилокот, примитивизмот и фашизмот што ги промовира ВМРО ДПМНЕ во изминатите 15 години. Трето, оставка даваат луѓе со интегритет, а политички интегритет покажавме сите ние кои ги понудивме тие оставки.

Во политиката ништо не е вечно, како дојдовме така е логично во еден момент да си отидеме“, кажа Шилегов.

На критиките дека како градоначалник на Скопје не ги исполнил очекувањата на скопјани, Шилегов кажа дека допрва ќе се виделе резултати.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here