Силјановска води со 45 до 50 илјади гласови пред Пендаровски

533
0
SHARE

Партиските субјекти, односно коалиции кои ќе настапат со свои кандидати на претседателските избори, спроведуваат повеќе интерни истражувања на јавното мислење со кои го мерат пулсот на гласачите.

Дојче веле“, врз основа на податоци од партиски извори, ги објавува трендовите што произлегуваат од ставот на гласачите по повеќето досега спроведени анкети.

Од опозициската ВМРО – ДПМНЕ имаат причини за задоволство во однос на тие трендови. По барање на ВМРО-ДПМНЕ досега биле спроведени повеќе испитувања на јавното мислење, и телефонски и теренски, на репрезентативни примероци кои се движат од 1.200 до 2.500 испитаници.

Според нив, се проценува дека излезноста на претседателските избори ќе биде меѓу 50 и 55 отсто, односно помеѓу 900.000 и 1 милион гласачи.

„Предноста на Гордана Силјановска-Давкова во однос на Стево Пендаровски е 15% кај Македонците, а во тотал е 5 отсто од вкупниот број на излезени гласачи или во бројка – ќе зависи од излезноста во првиот круг и ќе се движи помеѓу 45.000 до 50.000 гласови“, велат од ВМРО-ДПМНЕ, пренесува „Дојче Веле“.

Деновиве, и Арбен Таравари од опозициската „Алијанса за Албанците“ во емисијата „360 степени“ на ТВ „Алсат“ изјави дека според интерните анкети кои ги има оваа опозициска партија, во овој момент Гордана Силјановска-Давкова води пред Стево Пендаровски.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека во некои од анкетите е мерен и рејтингот на партијата. Врз основа на тие мерења е констатирано дека предноста на ВМРО-ДПМНЕ во однос на СДСМ изнесува 1,3 % од вкупниот број избирачи, или околу 15.000 гласови, а кај Македонците е 7 % од вкупниот број на избирачи. Но, според изјаснувањето на испитаниците, тие што изјавиле дека се уште не одлучиле за кого ќе гласаат или се уште не знаат, се околу 20 % и тие практично ќе одлучат кој ќе биде победникот.

Извор: Дојче веле

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here