Ckaндал: Македонија неспособна да ги прими и регистрира вакцините кои ќе и ги даде Србија?

374
0
SHARE

„Имаме договор, начелно разговараа премиерот на Македонија Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини“ – вели во гостувањето на Хепи ТВ премиерот на Србија, Ана Брнабиќ .

Ние помагаме да се регистрираат вакцините „Фајзер“ во Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие примиле вакцини „Фајзер“, но не биле регистрирани ниту имаат способност и опременост да ги примат вакцините.

Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, но има многу повеќе работи зад завесите. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација.

Ние сме една од ретките земји кои имаат адекватен информативен систем. Нашите граѓани знаат да аплицираат за вакцината, сè е транспарентно.

Извор Инфомакс

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here