Скандалозно Видео: екс заменик претседателот на САД, Џо Бајден, јавно се фали како ги уценувале властите во Украина за да го сменат јавниот обвинител

622
0
SHARE

Трнот во окото на клинтоновата администрација и владеење, Џулијан Асанж на твитер објави видео од поранешниот заменик претседател на САД, Џо Бајден

На самитот за надворешни работи на дипломатите на САД од целиот свет, Џо Бајден гордо се фали како во негово време ги уценувале претседателот на Украина, Петро Порошенко и премиерот Арсениј Јатсенук

Имено на видеото тој објаснува дека барале да се смени Јавниот Обвинител бидејќи како што вели тој не им бил по мерак и приклонет на САД и нивните интереси.

Во замена за заем од милијарда долари со “поволни” услови тој им наредил да го сменат јавниот обвинител, но откако тоа не го направиле на закажаното обраќање пред јавноста во Украина, тој ги уценил дека нема ништо од заемот од милијарда долари ако не го сторат тоа во наредните шест часа пред тој да замине од Украина.

Џо Бајден беше вршител на функцијата заменик претседател на САД во времето на Обама од 2009та до 2017тата година, претходно тој беше сенатор од Делавер од 1973та до 2009тата година

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here