Средба на Владимир Путин и Ким Џонг-Ун во Владивосток на 24 април

312
0
SHARE

Медиумите посочуваат дека состанокот на Ким Јонг-Ун и рускиот претседател Владимир Путин ќе се одржи од 24 до 25 април.

Путин се очекува да се состане со Ким Јонг-Ун на патувањето кон меѓународната конференција “Еден појас – еден пат”, која ќе се одржи од 26 до 27 април во Пекинг.

Ако се одржи самитот, тоа ќе биде првиот состанок на лидерите на двете земји во последните осум години, откако поранешниот лидер на КНДР, Ким Јонг Ир, се состана со тогашниот руски претседател Дмитриј Медведев во 2011 година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here