Столтенберг: Македонија ќе добие покана во НАТО откако ќе го смени името!

367
0
SHARE
Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the first day of meetings of the NATO Foreign Ministers

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името во рамки на ОН, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг за денешното издание на белградскиот весник „Политика“.

Тој, говорејќи за безбедносната состојба во светот и на Балканот, се осврнува и на неговата посета на Скопје и на аспирациите за членството во НАТО.

Тој вели дека Алијансата останува посветена на поддршката на Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и сакаме земјата да успее во тоа, додавајќи дека има позитивен импулс за прашањето за името.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here