СЗО: Новиот вид на коронавирус во осум европски земји

110
0
SHARE

Новиот вид на коронавирус е откриен во осум европски земји, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге.

Тој вели дека новиот вид на вирусот се шири кај помладата популација, за разлика од претходните варијанти.

Клуге повика на внимателност додека се спроведуваат истражувања за неговите ефекти, како и на јакнење на постојните заштитни мерки како што се физичкото растојание и носењето заштитни маски.

Новиот вид на коронавирусот првпат беше регистриран во Велика Британија на 14 декември.

Makfax.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here