Трамп и Путин разговарале на самитот на Г20 без американски преведувач

544
0
SHARE

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп на минатогодишниот самит на Г-20 во Буенос Аирес зборуваа околу 15 минути без американски преведувач кој би можел да ја забележи содржината на разговорот.

Ова беше објавено во вторникот вечер од страна на весникот “Фајненшл тајмс”, објавувајќи ги овие изјави како ексклузивни информации добиени од свој извор.

Се известува дека двајцата лидери имале неформален приватен разговор во театарот Колон, кога гостите таму веќе почнале да заминуваат. Трамп беше придружуван само од неговата сопруга Меланиа, а Путин од неговиот преведувач. Така, на американската страна немаше никој – ниту преведувач, ниту помошник на претседателот – кој можеше да го забележи разговорот, документирајќи ја неговата содржина.

Објавувањето се однесува на изјава од официјален претставник од Руската Федерација, според кој шефовите на двете држави разговараа за неколку прашања од надворешната политика околу 15 минути, вклучувајќи го и инцидентот во Азовското Море, како и конфликтот во Сирија.

Според изворот на ФТ, шефовите на двете држави, исто така, разговараа за прашањето кога ќе можат да одржат официјален состанок. Американскиот Стејт департмент и Белата куќа одбија да коментираат за британското издание.

Откако Трамп и Путин се состанаа во јули минатата година во Хелсинки, членовите на Демократската партија на САД побараа преведувач кој беше присутен на разговорите меѓу американските и руските претседатели да сведочи за Конгресот на САД и да ги открие деталите од разговорот на двајцата водачи. Потоа, демократите побараа да ги испрашаат оние преведувачи кои беа присутни на другите состаноци на двајцата водачи, одржани во еден-на-еден формат.

Критичарите на шефот на Белата куќа тврдат дека тој ги крие деталите од неговите состаноци со Путин од членовите на американската администрација.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here