Трамп официјално е кандидат за претседател на САД

110
0
SHARE

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно е номиниран за републикански кандидат на претседателските избори на 3 ноември на кој ќе му се спротистави демократот Џо Бајден.

Трамп ги доби мнозинството гласови, како што и се очекуваше, на почетокот на четеридневната републиканска конвенција во Шарлот во Северна Каролина.

За разлика од 2016 годна Трамп на претседателските избори 2020 влегува со полна поддршка од водечките републиканци иако заостанува во анкетите во пресудните американски сојузни држави.

Претходно денеска, потпретседателот на САД, Мајк Пенс и официјално беше реименуван за кандидат за потпретседател на изборите во САД во 2020 година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here