Турција повтори дека не се откажува од рускиот ракетен систем С-400

354
0
SHARE

Турција нема да се откаже планот оваа година од Русија да го купи ракетниот противвоздушен систем С-400, порача повторно во средата турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

Пред состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО во Вашингтон, Чавушоглу рече дека Турција не може да да биде принудувана да избира меѓу Западот и Русија, предупредувајќи дека примерот со судирот во Украина покажува каде тоа може да одведе.

„Купувањето на системот С-400 е решена работа“, порача Чавушоглу.

Шефот на турската дипломатија минатиот петок рече дека на земјата ѝ се потребни ракетни системи и потсети дека на потпишувањето на договорот со Русија се одлучиле откако Турција беше одбиена од западните сојузници и откако Анкара под нивен притисок го раскина договорот за заедничко производство на одбранбени воздушни системи со Кина.

Договорот меѓу Анкара и Москва ги вознемири турските сојузници во НАТО, особено САД. Американскиот Стејт департмент претходно седмицава ги суспендирапе испораките на делови за ловците од типот „F-35“ на Турција.

Нетпрес

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here