Утре ќе продолжи седницата за одземање на мандатот на Никола Груевски.

266
0
SHARE

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетски прашања утре ќе продолжи седницата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски.

Откако претседателот на оваа Комисија Павле Богоевски најави оставка од пратеник, се најавува дека со првото продолжение на комисиската седница ќе претседава заменик-претседателката на ова тело Снежана Калевска Ванчева.

Комисијата треба да даде препорака за одземање на мандатот на Груевски поради шестмесечно неоправдано отсуство од Собранието.

Конечната одлука ја носи парламентот со двотретинско мнозинство, така што одлучувачки ќе бидат гласовите на ВМРО-ДПМНЕ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here