Вечер во Виена средба Димитров-Коѕијас, што бара Коѕијас претходно во Тирана?

413
0
SHARE

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, разговорите во Виена, исто како и минатиот пат, ќе ги започнат со заедничка вечера во Виена во пресрет на утрешната средба со медијаторот Метју Нимиц.

Информацијата ја објавија грчките медиуми, а дипломатски извори од македонското МНР за МИА потврдуваат дека Никола Димитров и Никос Коѕијас денес ќе имаат работна вечера.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Никос Коѕијас во Виена ќе пристигне од Албанија, откако од Министерството за надворешни работи на Грција соопштија дека тој денеска ќе престојува во Тирана, каде што ќе се сретне со неговиот албански колега Дитмир Бушати. Разговорите на двајцата министри ќе се фокусираат на следните чекори во рамките на дијалогот за решавање на нерешените билатерални прашања.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here