Вечерата со Путин ја чини 30.000 евра и 6 месеци условно

751
0
SHARE

Славната италијанска актерка Орнела Мути од италијанскиот Врховен суд беше прогласена за виновна за користење лажно докторско оправдување за да го избегне нејзиниот професионален настап во рециталот закажан во местото Порденоне за да замине во Санкт Петерсбург на вечера со рускиот претседател Владимир Путин.

На вечерата биле и други ѕвезди од шоу бизнисот како Жерар Депардије, Моника Белучи, Голди Хоун и Шерон Стоун.

Скандалот се случил во 2010 кога Путин бил премиер, а во петокот Врховниот суд на Италија ја казни актерката со шест месеци условна затворска казна и парично со 500 евра. Освен тоа , Орнела Мути ќе треба на театарот во Порденоне да му плати казна од 30.000 евра, зашто имала договор за професионален настап таму. Доколку не ја плати казната, ќе оди во затвор.

Врховниот суд ја потврди пресудата на два пониски суда, кои ја прогласија Мути виновна за измама. На одлуката на Врховниот суд нема жалба и со тоа е завршен долгогодишниот судски процес.Мути се правдала дека не множе да дојде на рециталот зашто има ларингитис и температура.

Организаторите на рециталот се нашле во незгодна ситуација, зашто веќе биле продадени билетите , а ѕвезда на вечерта требало да биде Орнела Мути.

Но, кога се појавиле фотографиите од вечерата со Путин ,управата на театарот решила да ја тужи Мути. Таа на суд рекла дека нема да може да ја плати казната од 30.000 евра.

Извор: taratur.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here