(ВИДЕО) Полицијата со специјалци влезе во Вевчани и го спречи карневалот

212
0
SHARE

Вевчанци се обидоа и годинава да останат доследни на традицијата. И покрај забраните за групирање тие и годинава ги ставија маските.

Во моментов полицијата го растура карневалот.

Инаку Општина Вевчани објави дека се откажува од организирање на концертите на 12- ти и 13- ти јануари за да се спречи масовно собирање поради пандемијатата со Ковид-19. Но, ниту некогаш се мешала, ниту има право да се меша, а најмалку да ја одлага прославата на Свети Василиј.

Видеото може да го погледнете ТУКА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here