Викендов во Скопје 25 сообраќајки, две лица тешко повредени

248
0
SHARE

Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Санкционирани се 91 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, 20 возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден возач за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување, како и 15 возачи за не поседување зимска опрема во возилата.

Две лица се тешко, а 22 полесно повредени во вкупно 25 сообраќајки случени во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 12 сообраќајки била причинета материјална штета.

Санкционирани биле и пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, а затекнати биле 114 непрописно паркирани возила.

Од сообраќај биле исклучени 38 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 44 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, осум возачи почетници, како и 26 нерегистрирани возила. Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 71 возило.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here