Виктор Цветковски: Притворот на Јакимовски е изборна нерегуларност

480
0
SHARE

Притворот на претседателот на една од поголемите опозициски партии Стевчо Јакимовски е изборна нерегуларност. Домашниот притвор го оневозможува да учествува во кампањата за претседателски избори.

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и определувањето домашен притвор.

Ова навестува дека власта ќе се служи со својата позиција и ќе ги употреби сите механизми за прогон и присила во своја корист.

Европската унија повикува на кристално чисти избори од кој ќе зависи и датумот за почеток на пристапните преговори, за да ја предупреди власта да овозможи избори по европски терк без никакви притисоци и закани по опозициските лидери и членови.

Виктор Цветковски

Притворот на Јакимовски е изборна нерегуларност

Posted by Infonews mk/ ИНФО ВЕСТИ on Thursday, March 21, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here