Во Маврово снежната покривка 73 сантимери

338
0
SHARE

Најмногу снег има во Маврово 73 см, на Попова Шапка 40 и во Крушево 39 см.
Врнежите од снег од попладне ќе засилуваат, особено во западните и северните делови на Македонија, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 см, а на планините и над 20 см.

Од УХМР најавуваат дека од петок до недела времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури и со услови за магла по котлините.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here