Во Москва 250.000 заразени со Ковид-19

85
0
SHARE

Околу два отсто од жителите на Москва – односно повеќе од 250.000 луѓе – се заразени со новиот коронавирус, изјави денеска градоначалникот , Сергеј Собјанин.

Според резултатите од скрининг-студиите од различни групи на население, околу два отсто од населението во Москва е заболено. И ова е минимална вредност меѓу градовите погодени од пандемии ширум светот. Бевме во можност да го контролираме ширењето на инфекцијата преку дисциплина и поддршка на мерките за самоизолација од московјаните, напиша градоначалникот на својот блог.
Официјално во Русија има вкупно 124.054 заразени, од кои 57.300 во Москва.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here