Вратете се во форма и после празниците

514
0
SHARE

Ако претеравте со храната за празниците, најверојатно помислувате на екстремни мерки за справување со вишокот килограми. Сепак е најнеодговореното решение и драстично води до брзи, но лесно расипливи резултати. Ви предложуваме некои здрави совети за тоа како да се вратите во нормалниот ритам на животот и добрата физичка состојба.

Започнете исхрана по распоред

Појадувајте секој ден. Важно е да го започнете денот со здрава исхрана и потоа да јадете за помалку од 3-5 часа. Ова ќе го забрза вашиот метаболизам, ќе го регулира нивото на шеќер во крвта и нивото на инсулин и ќе се бори со вашиот апетит. Хранењето премногу ретко го принудува вашето тело да оди во режим и да топи помалку калории, што значи дека е поголема веројатноста да се акумулира масното ткиво.

Пијте повеќе вода

Водата му помага на метаболизмот да функционира оптимално и да го ограничи вашиот апетит, а исто така ќе почувствувате поголема енергија. Пиење повеќе вода го плакне вишокот на натриум, ги обновува клетките и ја прави вашата кожа светлива. Пијте 2 до 2,5 литри на ден (околу 8 до 10 чаши).

Помалку јаглехидрати

Не ги ограничувајте јаглехидратите, туку само намалете ги. Ова нема да го присили вашето тело да ги стопи протеините кои помагаат да се намалат маснотиите. Јадете зеленчук, цели зрна и парче темно чоколадо.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here