Заев и Ахмети сакаат заеднички кандидат, ама сѐ уште го немаат

262
0
SHARE

Претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на денешната средба се согласија дека сакаат заеднички кандидат за претседателските избори во април, ама сѐ уште го немаат. Заев изјави дека Гордана Силјановска за нив не е прифатив заеднички кандидат.

Заев по средбата изјави дека нема договор за заеднички, консензуален претседателски кандидат, но се согласија дека има основа на изборите да се излезе со таков кандидат.

Партиските консултации ќе продолжат неделава, најави Заев.

На средбата се зборувало за повеќе можни имиња за заеднички претседателски кандидати, но никој засега не открива ниту едно име.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here