Захарова го исмеја министерот за надворешни работи на Франција, Жан-Ив Ле Дриан

585
0
SHARE

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во неделата ги исмеја претставниците од западот и Европа и ги потсети за нивните “успеси” во Ирак, Либија и Авганистан.

По изјавата на францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дрина, дека Русија “ја присвоила” победата над ИСИС во Сирија.

“Западните партнери велат дека не Русија, туку тие, коалиција за пораз на исламската држава во Сирија придонеле за уништувањето на ИСИС во Сирија,  додека руската војска им помогна на војниците на претседателот Башар Асад конечно да го ослободи Деир ез-Зоор “со значително закаснување” . Изјави францускиот министер за надворешни работи, Ле Дрина во интервју за БФМТ.

На овие тврдења портпаролот на руското МНР, Марија Захарова во саркастичен стил одговори

“Почитувани, престанете! Вашиот успех се Ирак, Либија и Авганистан? Дали сте горди на постигнатото? Граѓаните на овие земји како ве доживуваат? Сигурно не како ослободители.

Што се однесува за Сирија, образложете како придонесовте вие и вашите земји? Русија беше физички присутна во борбите со ИСИС. Каде бевте вие?”.

Возврати Захаровра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here