Закажана средба за 14часот Заев-Села, последен обид за останување на Алијансата за Албанците во владината коалиција

479
0
SHARE

Ќе остане ли Зијадин Села коалициски партнер на Зоран Заев во Владата- Одговорот на ова прашање ќе биде појасно по денешната средба, која партиски извори велат ќе биде во Владата во 14 часот.

Села треба да пресече како ќе делува Алијансата отккао Заев во министерството за здравство реши да го кандидира Венко Филипче, а во понудата на Села од владата најавија дека ќе биде на маса вицепремиерско место  и најверијатно заменичко во здравство.

Од Алијансата до последен момент порачуваа дека минситерството за здравство е нивно, неофицијално не се икслучува на деншниот состанок Села да оди со контра понуда- односно да побара позиции кои според него треба да бидат со иста тежина како изгубеното министерство

И додека се чека исходот од денешната средба, Али Ахмети во интревју за тв 21 уште синоѓа индиректно му порача на Села  дека не му  е местото во Влада.

Извор: www.24vesti.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here