Заврши зимскиот распуст – Учениците од утре се враќаат на настава

278
0
SHARE

По три недели заврши зимскиот одмор, околу 270.000 ученици утре ќе се вратат на настава за второто полугодие од учебната 2018/2019 година.

МОН пред една седмица соопшти дека за евентуално одложување на второто полугодие поради заразата од морбили ќе биде во координација со министерствата за здравство и за труд и социнална политика, но Комисијата за заразни болести од Министерството за здравство пред два дена заклучи дека нема продолжување на распустот за учениците.

Министерот Арбер Адеми неодамна информираше дека е во финална фаза втората нацрт-верзија од новиот закон за основното образование и дека наскоро ќе биде објавена на електронскиот регистар на прописи-ЕНЕР.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here