Збогување со великанот: Почина легендарниот шампион Ники Лауда

436
0
SHARE

Трикратниот Формула 1 шампион, легендарниот Ники Лауда почина на 70-годишна возраст.

Лауда ја освои Ф1 со Ферари во 1975 и 1977 година, а потоа стана шампион со Мекларен во 1984 година. Ники Лауда стана симбол за храброст и борбеност, откако во 1976 година по страшната несреќа во Хокенхајм , каде што гореше со својот болид, по само 40 денови поминати во болница се врати на трката во Монца и ја освои четвртата позиција.

“Неговите уникатни достигнувања како спортист и менаџер се и ќе останат незаборавни, неговиот неуморен занес за акција, неговата директност и неговата храброст остануваат пример и репер за сите нас”, се вели во соопштението на неговото семејство.

Ники Лауда

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here