Зијадин Села извиси, четвртото место на лидерска средба резревирано за Касами од БЕСА

573
0
SHARE

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта.

Од овој формат во кој учествуваат претставници од СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ извиси Алијансата на Албанците на Села, која сега е опозициска партија со двајца пратеници. Имено, четвртата партија што ќе присуствува на средбата е Беса на Касами од каде за „Макфакс“ изјавија дека поканата е очекувана зашто претставникот во ДИК е од нивните редови.

Премиерот Зоран Заев вчера најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти средбата во Клубот на пратеници. Мицкоски побара новата средба да биде со четворицата лидери на најголемите партии, а не во проширен состав.

Заев вчера објасни и дека референдумот ќе биде консултативен и објави како ќе гласи прашањето: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

Тој појасни дека за конечна се смета одлуката ако на референдумот излезат најмалку 50 отсто од вкупниот број запишани избирачи во избирачкиот список.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here