Зоран Заев денеска се очекува до Собранието да го испрати предлогот за новите министри

230
0
SHARE

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува до Собранието да го испрати предлогот за новите министри. Собранието за овој предлог ќе расправа наредната недела.

Според последните изјави на премиерот, ќе бидат сменети вкупно 8 министри, заменици министри и 20-тина директори на јавни претпријатија.

,,Не повеќе од осум министри ќе бидат сменети, верувам дека до крајот на неделата ќе можам да ги соопштам имињата на новите, но и на тие што се менуваат. Паралелно со новите министри и заменици следува и разрешување на над 20 директори на јавни институции и ќе се именуваат нови”, изјави Заев пред неколку дена по заседавањето на Централниот одбор на СДСМ во Охрид.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here